Alüminyum Isı Yalıtım Doğrama

Alüminyum Isı Yalıtım Doğrama İç ve dış alüminyum profillerin,ısı yalıtımı sağlamak amacıyla yalıtkan bir profille birbirine bağlanmasıyla oluşturulan doğrama sistemidir. Bu yalıtkan profil, isteğe bağlı olarak yerli yada ithal (polyamid) olarak kullanılabilir.

Alüminyum Isı Yalıtım Doğrama
Alüminyum yapısı itibariyle ısı iletim katsayısı yüksek bir malzemedir. Polyamid ise düşük toleranslarla hassas olarak üretilebilen ısı iletim katsayısı son derece düşük, mukavemet ve sertliği ise oldukça yüksek olan bir malzemedir. Bu özelliklerinden ötürü, alüminyum sistemlerin yalıtımında kullanılabilecek uygun bir malzemedir.

Isı Yalıtımlı Alüminyum Profil

Bir metal olan alüminyum profil, ısıyı kolay ileten bir malzemedir. Bu sebeple, alüminyum profillerin iç mekanı dış mekandan ayırdıkları uygulamalarda, ör. pencere, kapı, cephe sistemlerinde alüminyum profil asla yalıtımsız olarak kullanılmamalıdır. Peki alüminyum profil nasıl yalıtımlı hale getirilir?

Alüminyum profil, ısı yalıtım bariyeri denilen özel plastik çubuklar vasıtası ile termal olarak bölümlenir.  Bu plastik çubuklar, iç ve dış ortam ile temas halinde olan 2 farklı alüminyum profilin birbirleri ile temasını keser. Isı yalıtım bariyeri ile termal olarak bölümlenmiş alüminyum profile ısı yalıtımlı alüminyum profil denir.

Aynı yalıtım camı ünitelerinde 2 yada 3 camın birbirleri ile belli bir mesafede, birbirlerine değmeyecek şekilde, cam ara boşluk çıtasıdediğimiz çıtalarla kenarlardan ayrıldıkları gibi alüminyum profiller de birbirlerine değmeyecek şekilde plastik, ısı yalıtım bariyeri dediğimiz özel profiller ile birbirlerinden ayrılır.

2 ısı yalıtımlı alüminyum profil (solda kasa, sağda kanat profili)

ısı yalıtımlı alüminyum pencere kesidi

Yukarıdaki şekilde ısı yalıtımlı alüminyum pencere kesidi görüyorsunuz. Bu kesit, pencerenin 4 kenarını dönen kasa (sabit) ve kanat (camı taşıyan ve çevreleyen profil) olmak üzere 2 ısı yalıtımlı alüminyum profili gösteriyor. Yukarısı dış mekan, aşağısı iç mekan ve görüldüğü üzere dış ortam ile ısı alışverişinde bulunan alüminyum parçalar asla iç ortam ile ısı alışverişinde bulunan alüminyum parçalara temas etmiyorlar. Bunu sağlayan ise alüminyum profillere monte edilmiş olan siyah olarak gösterilen, 1, 2 ve 3 ile numaralandırılan 3 farklı sert plastik profildir. Bu profillere ısı yalıtım bariyeri denir.

YALITIMSIZ PENCERE

Termal olarak bölümlenmemiş alüminyum pencere çerçevesinin ısı geçirgenlik katsayısı Uf = 6.8 W/m²K

YALITIMLI PENCERE

42mm yüksekliğinde ısı yalıtım profili ile termal olarak bölümlenmiş kasa ve kanat profilleri ile oluşturulmuş alüminyum pencere detayı  Uf = 1.3 W/m²K

Yani alüminyum çerçevenin enerji verimliliği bu sayede yüzde 80’den fazla bir oranda iyileştirilir.

Alüminyum Isı Yalıtım Doğrama Örnekleri

Call Now ButtonHemen Ara